Chcete začít zahradničit? Na zahradu si můžete dost dlouho počkat

Hobby

Zahrádkaření ve městech už nepatří mezi doménu starší generace, přibývá totiž spoustu rodin s malými dětmi, které zahrádky využívají k pěstování ovoce nebo zeleniny, ale i k rekreaci. Současně se však spousta lidí, kteří už zahrádku v kolonii vlastní, obávají, že jejich pozemky zaberou silnice, sportovní areály či nové byty.
rostoucí rebarbora
V posledních letech stále roste zájem mladých rodin o tyto zahrádky, kteří chtějí začít hospodařit na vlastním. Souvisí to se zdravým životním stylem a touhou po tom být na zdravém vzduchu a celkově blíže k přírodě. Nyní však téměř v každém městě najdete pořadník, ve kterém lidé čekají, až se pro ně jejich vysněný kousek přírody uvolní.

Část mladých bere zahradu jen jako odpočinkové místo, kde má jen trávník, gril, bazén a jehličnany, většina si chce ale něco vypěstovat. Na řadě míst je také čím dál víc lidí, kteří zahrádkářské chatky využívají k trvalému bydlení.

třešně v košíku
Kritické je to ve větších městech

Zvláště v Praze řadu zahrádkářských kolonií ohrožuje připravovaný nový územní plán. Další mohou zaniknout kvůli pokračujícím restitucím. Zatímco Institut plánování a rozvoje, který plán připravuje, by kolonie raději viděl na okrajích města, podle Českého zahrádkářského svazu je důležité je zachovat i v širším centru. Jsou totiž zdrojem kyslíku, protihlukovou bariérou a město ochlazují.
Některé kolonie zahrádkáři využívají i k sezonnímu bydlení. Týká se to především lokalit, které jsou v dosahu inženýrských sítí, a stavby na zahrádkách tak lze k bydlení uzpůsobit.
dívka při hře v zahradě
Postupem let se změnil i charakter využití pozemků. Zatímco v minulosti se na nich hlavně pěstovala zelenina a další plodiny, dnes stále víc slouží k rekreaci. Mnohé zahrádky se změnily ve stavební parcely a vyrostly na nich rodinné domy, aniž tomu sousedé nebo svaz dokázali zabránit.
Levnější alternativou vlastních zahrádek jsou hlavně ve velkých městech stále populárnější komunitní zahrady, kde si lidé pronajímají záhony.

Chcete začít zahradničit? Na zahradu si můžete dost dlouho počkat
Ohodnoťte příspěvek