Jak na úspěšné odplenkování

Děti

Už vás nebaví vaše dítko neustále přebalovat nebo se blíží jeho nástup do mateřské školy a vy byste ho proto rádi co nejdříve zbavili plenek? Cesta může být dlouhá a trnitá. Je ovšem důležité dítě do ničeho nenutit a pokud se nebude dařit ho odplenkovat, je lepší to odložit na později.

chlapeček v plínce
Prvně byste si měli pro odplenkování stanovit nějakou klidnou dobu, kdy vás nečeká žádné cestování, návštěvy ani nic náročného. Pro začátek se připravte na spousty počůraných tepláčků a kalhotek nebo slipů. Důležité je ovšem vytrvat. Ideální je si celý proces odplenkování načasovat na jaro nebo léto, kdy bude rychleji schnout počůrané oblečení a dítě vám v mokrém neprochladne.

Začněte třeba tím, že necháte vaše dítě, aby si v obchodě samo vybralo nočník, který se mu líbí, třeba barevně nebo s jeho oblíbenou pohádkovou postavičkou. Pokud se třeba stane, že bude nočník úplně odmítat, pak vyzkoušejte redukci na wc, která usnadní vašemu dítěti sezení na wc a bude se cítit dospělácky. Ze začátku ho pravidelně posazujte na nočník nebo wc. O celém procesu mluvte, na wc nechte dítě samo spláchnout a nabádejte k mytí rukou.
kojenecké hračky
Dítě různě motivujte, za úspěšné vykonání potřeby ho chvalte a za nehody ho v žádném případě netrestejte. Po nějaké době pak můžete dítěti vzít plínu i na odpolední spánek. S plínkou na noc vůbec nemusíte chvátat, tam se můžete řídit třeba tím, že když bude mít dítě alespoň několik nocí po sobě suchou plenku, uzrál ten správný čas.

" "

Jádrem celého úspěchu je fyzická vyzrálost dítěte, což u někoho může být dříve nebo později. Proto nezoufejte, pokud mladší dítě od sousedů už úspěšně chodí samo na nočník. Až přijde ten správný čas, i vaše dítě k tomu uzraje. Důležité je být v psychické pohodě, protože dítě vaši nervozitu vycítí a o to hůře se vám v odplenkování bude dařit.

Jak na úspěšné odplenkování
Ohodnoťte příspěvek