Jak na úspěšné odplenkování

Děti

Už vás nebaví vaše dítko neustále přebalovat nebo se blíží jeho nástup do mateřské školy a vy byste ho proto rádi co nejdříve zbavili plenek? Cesta může být dlouhá a trnitá. Je ovšem důležité dítě do ničeho nenutit a pokud se nebude dařit ho odplenkovat, je lepší to odložit na později.

chlapeček v plínce
Prvně byste si měli pro odplenkování stanovit nějakou klidnou dobu, kdy vás nečeká žádné cestování, návštěvy ani nic náročného. Pro začátek se připravte na spousty počůraných tepláčků a kalhotek nebo slipů. Důležité je ovšem vytrvat. Ideální je si celý proces odplenkování načasovat na jaro nebo léto, kdy bude rychleji schnout počůrané oblečení a dítě vám v mokrém neprochladne.

Začněte třeba tím, že necháte vaše dítě, aby si v obchodě samo vybralo nočník, který se mu líbí, třeba barevně nebo s jeho oblíbenou pohádkovou postavičkou. Pokud se třeba stane, že bude nočník úplně odmítat, pak vyzkoušejte redukci na wc, která usnadní vašemu dítěti sezení na wc a bude se cítit dospělácky. Ze začátku ho pravidelně posazujte na nočník nebo wc. O celém procesu mluvte, na wc nechte dítě samo spláchnout a nabádejte k mytí rukou.
kojenecké hračky
Dítě různě motivujte, za úspěšné vykonání potřeby ho chvalte a za nehody ho v žádném případě netrestejte. Po nějaké době pak můžete dítěti vzít plínu i na odpolední spánek. S plínkou na noc vůbec nemusíte chvátat, tam se můžete řídit třeba tím, že když bude mít dítě alespoň několik nocí po sobě suchou plenku, uzrál ten správný čas.

Jádrem celého úspěchu je fyzická vyzrálost dítěte, což u někoho může být dříve nebo později. Proto nezoufejte, pokud mladší dítě od sousedů už úspěšně chodí samo na nočník. Až přijde ten správný čas, i vaše dítě k tomu uzraje. Důležité je být v psychické pohodě, protože dítě vaši nervozitu vycítí a o to hůře se vám v odplenkování bude dařit.