Rozvod, a co děti?

Děti

Rozvod se netýká jenom samotných manželů ale také jejich majetkových poměrů a především společných dětí. Ať už se rozvádíte z jakéhokoli důvodu, snažte se především, aby to proběhlo v klidu a bez zbytečných hádek a scén. Ty totiž odnesou především děti, které jsou často mezi oběma rodiči jako mezi mlýnskými kameny. Jak to udělat, aby byl rozvod pro děti co nejjednodušší?

rodiče u novorozeněte

·         Domluvte se

Ještě před tím, než půjdete s pravdou ven, domluvte se mezi sebou, jak budete před dětmi vystupovat a co jim přesně řeknete. Děti by neměly být u vašich hádek, neměly by o rozvodu vědět, dokud ještě není jisté, že k němu dojde. Dětská duše je citlivá a něco co řeknete v průběhu hádky, je může opravdu zranit. Navíc starší děti mohou právě tyto věci použít proti vám. Domluvit by jste se také měli na tom, u koho budou po rozvodu děti a jak by jste si představovali následující fungování.
červené křížky

·         Společně to dětem vysvětlete

Společně si sedněte s dětmi a vysvětlete jim, jak se věci mají. Snažte se udržet emoce na uzdě, před dětmi se opravdu nehádat, nebrečet a nesvádět vinu na toho druhého. Musíte se prostě snažit dětem vysvětlit, proč se rozvádíte, a že se nemusí bát, že děti budou moci vídat s oběma rodiči i prarodiči. Je důležité, aby dítě, které přichází o jednu ze životních jistot, mělo nějakou vizi do budoucna a nežilo v nejistotě.

·         Neovlivňujte děti

I pokud se rozvádíte a jste rozhádání, nesnažte se přetáhnout přízeň dětí na svou stranu. Ovlivňování dětí je to nejhorší co můžete udělat, děláte jim v hlavě akorát nepořádek a skončí to při nejhorším tím, že se rozvod ještě zhorší.
rozpad rodiny

·         Nedělejte si schválnosti

Pokud k tomu není závažný důvod, pak dětem nezakazujte styk s druhým rodičem. Zakazování může skončit dokonce i útěkem dítěte z domu. Navíc dítě má nárok na oba rodiče a to, že se nemůžou mezi sebou dohodnout už je pouze jejich problém a ne problém dítěte.