Zábava, ke které nic nepotřebujete

Zboží

Možná i vás už pohltilo klíčení semínek. Jedná se o plodnou kratochvíli, které se může plně věnovat každý, kdo má jen trochu času a chuť zpestřit svůj jídelníček. Ostatní nároky na vypěstování chutných klíčků jsou tak zanedbatelné, že je bez problémů splní opravdu každý. Vždyť doma za oknem každý z nás snadno najde vhodné světlé a dostatečně teplé místo, kam misku se semeny může umístit. Vlastně to jediné, co k bohaté úrodě musíte udělat, je semena dostatečně zalévat.
slunečnicová semínka.jpg
A celé vám to půjde snadno a rychle v případě, že si ke klíčení semínek pořídíte také speciální nádobu na klíčení. Ta sestává z několika speciálně upravených misek s otvory na dně, které na sebe můžete vzájemně stohovat. Zpravidla bývají v sadě misky tři, což je optimální počet, nicméně můžete jich na sebe umístit, kolik jen budete chtít. Celá věc vás vyjde maximálně na několik sto korun, což je velice příznivá cena v porovnání s tím, kolik důležitých látek s čerstvými klíčky získáte.
řeřicha setá semena.jpg

Bez vody se klíčení semínek neobejde

Nicméně nejprve je potřeba, abyste zvolená semena na klíčení nechali nabobtnat tím, že je necháte několik hodin ponořená pod vodou. Jakmile nabobtnají, rozprostřete je na misku a několikrát denně je proplachujte studenou vodou. Semínka musí být neustále vlhká. Pokud máte semínky obsazených několik misek nad sebou, můžete je pohodlně proplachovat naráz – voda jednotlivými miskami postupně proteče a dole se zachytí. Ušetříte si tak práci s proplachováním a ušetříte i množství použité vody.
klíčení na vatě.jpg

Velká úroda plná cenných vitamínů a minerálů

A jakmile jsou klíčky dostatečně dlouhé, můžete je začít sklízet. Využít se dají do salátů, jako příloha různých jídel anebo je můžete jíst jen tak. Pokud se vám však náhodou stane, že jich vypěstujete více, než jste schopni zkonzumovat, neváhejte je vložit do lednice, kde v čerstvém stavu vydrží až několik dní.