GPU Monero miner je stále výkonným nástrojem této decentralizované kryptoměny

Finance

Obliba Monera roste, podobně jako u Bitcoinu. Obě měny se liší od státem tištěných bankovek tím, že mají přesně stanovený počet mincí v oběhu – u každé z nich 21 milionů mincí. Vydávání mincí (emitace) do oběhu probíhá v poměrně malém množství a časem se bude emitace snižovat, což je typickou vlastností kryptoměn. Zatímco u Bitcoinu je stabilní velikost bloku 1 MB, což nemusí být zrovna výhodné pro škálování, u Monera se velikost bloku mění v závislosti na aktuálním počtu transakcí. Tím se také mohou snížit transakční poplatky (s nárůstem počtu transakcí).

druhy mincí

Fork Monera každý půlrok

Vývojový tým, a pochopitelně i početná komunita, se snaží zabránit těžbě této měny výkonnými těžebními stroji na bázi ASIC. Těžba Monera grafickými procesory je totiž v současné době poměrně náročná a dalo se předpokládat, že se brzy objeví speciální ASIC pro původní algoritmus této významné kryptoměny. Vývojáři tedy po dohodě se stávající komunitou provedli tzv. fork a změnili původní algoritmus. Vývojový tým také prohlásil, že se bude u Monera provádět fork vždy po půl roce, a tím pádem to bude trhat plány výrobců zařízení ASIC. Jak se zdá, pro komunitu i tvůrce virtuální měny je prioritní její decentralizace a anonymita, a pro tyto vlastnosti je také tato měna nejvíce ceněna.

šifrování bitcoinů

Fork virtuální měny každý půlrok

Šestého dubna tohoto roku (2018) došlo k forku Monera, což se výrazně projevilo na poklesu obtížnosti těžebního procesu. To ovšem přineslo další vlnu nových těžařů GPU monero minery a obtížnost se opět navýšila. Podstatné však je, že se původní verze měny oprostila od těžařů ASIC. Na síti se pak objevilo několik klonů původní měny, ale od těch se komunita i vývojáři distancují a také není doporučeno tyto klony (označené jako Zero (nula), Classic, Original) následovat.

V současné době je na trhu k dispozici peněženka Monerujo, ale nedoporučuje se prozatím používat peněženku MyMonero, jejíž projekt není plně dokončen a není dostatečně bezpečný. Jde totiž o to, že jistý čas potrvá, než vývojáři vyrobí kvalitní nástroj pro prostředí se složitými anonymizačními nástroji a bez využívání blockchainu s veřejnými adresami.