Léčivé bylinky

Hobby

Bylinky jako většina rostlin potřebují hlavně světlo, jehož se jim v lese dostane nejvíce v předjaří, kdy stromy ještě nemají tolik listů. Nejsou ošetřené žádnými chemickými přípravky, avšak musíme pro ně vyrazit včas, protože kvetou jen jednorázově a po krátkou dobu.
květ pampelišky
Pampeliška lékařská
Je jednou z nejužitečnějších bylin, listy pampelišky jsou velmi účinná diuretika ( prostředek zvyšující vylučování moči), kořen pampelišky je vynikajícím tonikem (povzbuzující prostředek) při jaterních a žlučových chorobách. Užívanými částmi pampelišky jsou listy, květy a kořeny, které mají proti revmatický účinek. Květy z nichž se vyrábí med mají protizánětlivý účinek.
Fialka vonná
Roste v lesích, křovinách a parcích, někdy vysemení i v udržovaném trávníku. Fialky kvetou brzy z jara a jsou charakteristické svou krásnou vůní. U fialek se na podzim sbírá oddenek, v době kvetení nať. Vyrábí se z nich léčivý odvar, který se používá na špatně se hojící rány a na odkašlávání.
rozkvetlá fialka
Jaterník podléška
Je vytrvalá bylina dorůstající pět až dvacet centimetrů, najdeme ji v listnatých a smíšených lesích, v nížinách a pahorkatinách. Květy jsou fialové až modré, někdy i bílé barvy, na noc a při dešti se zavírají. Jaterník kvete v březnu a dubnu, je slabě jedovatý, používá se při onemocnění jater, bronchitidě a stejně jako pampeliška má diuretický účinek.
Plicník lékařský
Má drsně chlupaté listy a lodyhu, květy mají modrofialovou barvu. Vyžaduje písčité, jílovité a výživné půdy, nevadí mu ani vlhké a sušší půdy. U nás roste v nížinách a podhorských oblastech, najít ho můžeme na okraji lesa, v křoví a v listnatém lese. Jako podpůrný prostředek pomáhá při zánětu dýchacích cest, kašli a zduřelých mandlích. Odvar z této byliny je účinný proti vypadávání vlasů.Ve Velké Británii se listy mladého Plicníku používají jako přísada do jarních salátů.