Okrasné zahradní jezírko

Dům a zahrada

Voda náleží mezi základní prvky života. Pro mnohé pohled na vodní hladinu navozuje příjemný či uklidňující pocit. Není potřeba velké zahrady a značného prostoru pro vybudování si vlastního jezírka. Jezírko je potěšením nejen pro Vaše oko. Pozitivem je, že v jezírku je možno pěstovat rostliny či chovat menší rybky.

leknín
 
Podstata zahradního jezírka
 
Především slouží jako okrasný prvek zahrady, který je zajímavý svou estetičností, designem a ideálním místem pro živé rybky a vodní rostliny. Zeleně v zahradě nikdy není dostatek. Čím více zeleně, tím více si můžeme užívat blízkost přírody. Vše je reálné ohledně přizpůsobení velikosti daného prostoru. Jezírko vnukne zahradě duši a oživí ji. 

jezírko
 
Důležitá fakta před stavbou jezírka
 
I když stavba jezírka není nic složitého, je důležité vše řádně rozmyslet a efektivně naplánovat. Základním krokem je volba místa pro jezírko.  Je třeba si rozmyslet, jestli chcete jezírko s filtrací či nikoli. Nadále v případě nutného čištění jezírka, jak to bude s odtokem vody. Jestliže se bude jednat o jezírko z fólie, zde rostliny musí být umístěny v nádobách. K tomu tedy i uzpůsobit hloubku jezírka. Nebo zda-li upřednostníte jezírko z plastu. Importantní je také si promyslet, jak bude řešeno okolí jezírka, zda-li zvolíte kamínky apod. Inspiraci můžete čerpat jak z magazínů, od známých, kteří již mají jezírko, rovněž brouzdáním po internetu.

rybky

Co vše je potřeba k výrobě
 
Ať už se pustíte do budování jezírka sami nebo s něčí pomocí, je třeba si pořídit jak černou folii, tak je zapotřebí si sehnat kačírek –  množství se odvíjí dle velikosti jezírka a rovněž kameny v různých velikostech. Vše je dostupné ve specializovaných prodejnách. Rovněž je třeba si zajistit nezbytný písek, a to ve shodném množství jako kačírek. Samozřejmostí v případě volby rostlin, tak zakoupení a připravení si vhodných rostlinek. Jestliže budete majiteli menšího jezírka, není vhodné a rovněž z pohledu účelnosti zakoupení leknínu či blatouchu. Tyto rostliny jsou vhodné do většího jezírka. Taktéž v případě malého jezírka není adekvátní dávat ryby, protože takové jezírko nesplňuje pro ně podmínky. Ryby by nepřežily v jezírku zimní období. Naopak malé jezírko může být velmi vítaným pítkem pro ptáčky, a to především v letních teplých měsících. Kosáci rádi využijí i k osvěžení.