Výhody pravidelného pohybu

Nezařazené

·         Váha
 
                Správné cvičení pomáhá stabilizovat váhu a redukuje podkožní tuk. Není tajemstvím, že fyzická aktivita spaluje kalorie. Budete si tedy moci dovolit více jíst a nepřibrat. Ale nepřehánět!
                Pokud zrovna nemáte čas každodenně navštěvovat posilovnu, nezoufejte. I obyčejná fyzická aktivita, jako je vyběhnutí schodů nebo chůze do obchodu, namísto dopravy autem, se počítá. Vždy se však snažte udělat maximum.
běh lesem
·         Pevnější zdraví
 
                Bojíte se onemocnění srdce? Snažíte se předejít vysokému krevnímu tlaku? Můžete, pokud vám v tom zdraví již nebrání. Bylo prokázáno, že pohyb je efektivním způsobem jak předcházet nejen oběhovým onemocněním. Pravidelné cvičení pomáhá předcházet široké škále zdravotních problémů – od mrtvice, metabolického syndromu, cukrovky, až po artritidu.
 
·         Energie
 
                Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje svalovou sílu a zlepšuje vytrvalost. Cvičení zrychluje proudění kyslíku a živin do tkání. Tím napomáhá funkčnosti kardiovaskulárního systému. Lépe vyživené a okysličené tělo následně poskytuje více energie. Pomůže vám tak vypořádat se nejen s každodenními úkoly.
 
·         Pocit štěstí
 
                Cvičení zlepšuje náladu a tlumí pocity deprese, úzkosti a stresu. Produkuje změny v částech mozku, které tyto pocity regulují. Fyzická aktivita také může zvyšovat citlivost mozku na hormony serotonin a norepinefrin, které zmírňují deprese. Navíc pohyb podporuje vyplavování endorfinů, o kterých je známo, že navozují pozitivní pocity a tlumí bolesti.
                Nezapomínejte však, že po fyzické aktivitě musí nastoupit adekvátní regenerace. Přetrénování a přehnaná zátěž způsobují chronické vyplavování stresového hormonu korzitolu a vyčerpání adrenálních žláz.
 cesta v parku
·         Mozek a paměť
 
                Cvičení zlepšuje funkce mozku a paměť. Pravidelná fyzická aktivita je tak zvláště důležitá u starších dospělých, protože stárnutí v kombinaci se stresem urychluje změny struktur mozku.
Výzkumy ukázaly, že hippocampus, část mozku životně důležitá pro paměť a učení, vlivem cvičení posiluje a roste. Tímto mechanismem fyzická aktivita následně napomáhá dobré mentální funkčnosti.