Vstupme do světa dětí

Děti

To, že se člověk bojí, je naprosto přirozené. Člověk, který nemá z ničeho strach, buď lže, anebo to nemá v hlavě docela v pořádku. Tak, jak se člověk vyvíjí, vyvíjí se i jeho strach.
dětská fantazie
§  Dospělý už se určitě nebude bát čerta s Mikulášem a dítěti ještě nenaskočí vyrážka při pohledu na obálku s modrým pruhem.
Čeho se tedy bojí dnešní děti?Určitě už to nebude přísný tatínek s rákoskou a ani dříve tolik obávaná Polednice. Předškolní děti prý mají magické myšlení. Ten jejich svět je prostě kouzelný. A v kouzelném světě žijí nadpřirozené bytosti. A tak dnešní děti vyměnily onu zmíněnou Polednici za Krakena a bubáka za mumii. Zajímavé je, že ten čert v myslích dětí stále zůstává. Jak mají děti svůj strach překonat?

Spolu to zvládnete

Pan profesor Matějček zastával ten názor, že má dítě svůj strach zvládat na místě, kde se cítí nejvíce v bezpečí. A to by měla být matčina náruč. Jiná kapitola je, když Vaše dítě ten svůj strach zvládnout nějak nemůže. A můžete ho tisknout k sobě vší silou.
–         Stále je to strašidlo někde přítomno a jen čeká, až bude máma za rohem.
–         Pak vyskočí a dítě je tam, kde bylo.
–         Ve špatném psychickém stavu.
traumatizované dítě
Nic není platné, že s ním večer prošťouráte celý pokoj. Jak bylo řečeno, dítě žije v magickém světě, kde nic není nemožné. Jediné řešení tedy je, nastěhovat se do toho jeho světa za ním. Alespoň na chvilku. Jak to provést?
·        Jestliže našeho chlapečka večer, co večer navštěvuje nějaký nezvaný host, musíme na něho něco vymyslet.
–         On sem určitě chodí proto, že si chce půjčit jeho nejoblíbenější autíčko.
–         Tak mu ho dáme na noc do chodby, kde si s ním bude hrát a dá nám pokoj.
·        Chodí naši malou slečnu v noci strašit strašidlo?
–         Třeba má hlad.
–         Dáme mu nějaké sladkosti a bude v noci klidně spát.

Nejdůležitější je, nebrat dětský strach na lehkou váhu. I z malého strachu se mohou vyvinout běsy, kterých se i dospělý špatně zbavuje.